W związku z tym, że coraz więcej aspektów życia codziennego jest związanych z technologią, potrzeba poprawy i rozszerzenia edukacji STEAM w ramach programu nauczania będzie coraz bardziej nagląca. Bez wystarczającej liczby pedagogów STEAM, uczniowie nie będą mieli dostępu do takich możliwości STEAM, które mogą wzbudzić długotrwałe zainteresowanie i pasję w tych dziedzinach i nie tylko. W miarę jak coraz więcej aspektów życia codziennego jest związanych z technologią opartą na STEAM, potrzeba poprawy i rozszerzenia edukacji STEAM jest uważana za kluczową dla utrzymania przewagi konkurencyjnej w XXI wieku. Wraz z większym naciskiem na edukację STEAM, znaczący program nauczania STEAM jest często wprowadzany już od poziomu przedszkolnego.
Badania naukowe potwierdzają, że zapoznawanie uczniów z programem STEAM w młodym wieku sprzyja rozwojowi umiejętności krytycznego myślenia, zwiększa poziom wiedzy naukowej i sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów. Te doświadczenia mogą przyczynić się do powstania długotrwałej pasji do przedmiotów STEAM, a także do osiągnięcia sukcesu w nauce we wszystkich dziedzinach. Niestety, ze względu na gwałtowny rozwój, zdecydowana większość nauczycieli, a zwłaszcza nauczycieli przedszkolnych, czuje się analfabetami w zakresie nowoczesnych nauk i technologii, ponieważ nie są w stanie nadążyć za aktualnymi trendami ICT.
Badania pokazują, że wsparcie STEM powinno rozpocząć się wcześnie: dzieci w niekorzystnych warunkach, zwłaszcza, zaczynają szkołę podstawową bez podstaw do osiągnięcia sukcesu. Pomysł projektu powstał po przeprowadzeniu na niewielką skalę badania potrzeb w formie ankiety (link do formularza Google), w której uczestniczyło wielu nauczycieli edukacji podstawowej. W ramach badania zbadano potrzeby grup docelowych w zakresie rozwoju umiejętności i innowacyjnych rozwiązań w ich dziedzinie. Analiza ujawniła wyzwania, przed jakimi stoją nauczyciele przy wprowadzaniu STEAM lub Robotyki na swoich lekcjach ze względu na brak wiedzy i lęk przed nowymi technologiami w edukacji.
Ponadto, respondenci ujawnili swoje zainteresowanie wprowadzeniem do nauczania STEAM i tym, jak mogą zastosować robotykę edukacyjną na swoich lekcjach, zdobyć wiedzę na ten temat i wzmocnić swoją dydaktykę, ponieważ uznali znaczenie uczenia się przez całe życie i ciągłego rozwoju zawodowego. W tych ramach projekt ma na celu rozwój wiedzy, umiejętności i kluczowych kompetencji STEAM i robotyki edukacyjnej nauczycieli w edukacji przedszkolnej (STEAMERs). Dzięki projektowi nauczyciele rozwiną umiejętności i kompetencje wymagane przy wykonywaniu zadań związanych ze STEM, które obejmują umiejętności poznawcze, manipulacyjne, technologiczne oraz umiejętności współpracy i komunikacji
Projekt ten ma na celu zidentyfikowanie, poprzez badania terenowe, konkretnych braków w wiedzy, jakie posiadają nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w zakresie wdrażania STEAM i robotyki edukacyjnej na swoich lekcjach. To co chcemy osiągnąć to Rozwój wiedzy, umiejętności i kluczowych kompetencji w zakresie STEAM i robotyki edukacyjnej nauczycieli w edukacji przedszkolnej (STEAMERs).
Dzięki projektowi nauczyciele rozwiną umiejętności i kompetencje wymagane przy wykonywaniu zadań związanych ze STEM, które obejmują umiejętności poznawcze, manipulacyjne, technologiczne oraz umiejętności współpracy i komunikacji. Głównym rezultatem projektu będzie kompletny raport dotyczący wyników badań, kompendium STEAMERs, które zidentyfikuje potrzeby szkoleniowe nauczycieli szkół podstawowych w zakresie STEAM i Robotyki Edukacyjnej, a także zidentyfikuje aktualne trendy w każdym z krajów partnerskich. Po ukończeniu tego raportu zostanie opracowany i wdrożony kurs metodyczny dla nauczycieli szkół podstawowych: będzie on zawierał Program nauczania dla nauczycieli z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi rozwijania umiejętności, wiedzy i kluczowych kompetencji zidentyfikowanych dzięki raportowi z kompendium.
Wreszcie opracowana zostanie platforma e-learningowa w celu promowania działań i zasobów edukacyjnych online oraz wirtualnej współpracy, komunikacji i eksperymentów, łącząca możliwości wirtualnego i mieszanego uczenia się dla nauczycieli przedszkolnych. Będzie ona obejmować kurs szkoleniowy online, projekt techniczny kursu, samoocenę, wdrożenie testów i finalizację.
Działania projektu skierowane są przede wszystkim do następujących grup docelowych:
Wewnątrz partnerstwa: Konsorcjum jest odpowiedzialne za rozpowszechnianie wyników wśród organizacji partnerskich. Dystrybucja partnerów będzie bardzo pomocna dla projektu, a wyniki i ustalenia będą promowane poprzez ich wewnętrzne platformy kontaktowe i sieci.
Poza partnerstwem: Dostawcy usług edukacyjnych VET i centra, związki nauczycieli, agencje edukacyjne i dostawcy szkoleń: Do tej grupy odbiorców skierowane będą wszystkie materiały wytworzone w ramach projektu. Partnerstwo wykorzysta wszystkie swoje kanały, aby skutecznie przekazać tej grupie docelowej wszystkie treści projektu, w tym umożliwić im aktywne zaangażowanie się w proces testowania pilotażowego (R2).
Decydenci: Regionalne/krajowe/europejskie władze publiczne i decydenci polityczni, jak również powiązane z nimi sieci oraz organy edukacyjne, które są zaangażowane w tworzenie i wdrażanie kompetencji kluczowych dla nauczycieli. Chcemy promować skuteczność systemu szkoleniowego STEAMERs, a konkretnie R2, Poradnik szkoleniowy dla nauczycieli, oraz przedstawić jego zastosowanie i korzyści odpowiednim dyrekcjom szkół i władzom lokalnym, krajowym i regionalnym w uczestniczących w projekcie krajach UE, a także instytucjom UE.
Uniwersytety: Wyniki projektu zostaną przekazane uczelniom wyższym o kierunku pedagogika, w celu promowania dedykowanych wykładów i programów na temat STEAM/ER w edukacji przedszkolnej, a także wartości wzrostu kompetencji kluczowych dla nauczycieli.
Działania skierowane do:
Kompendium STEAMERs, które przedstawi aktualną sytuację STEAM/ER w edukacji wczesnoszkolnej.
Wskaźniki:
- Desk research (badanie literatury przedmiotu)
- Badania terenowe (50 uczestników z każdego kraju partnerskiego + grupa fokusowa online)
- Desk Research w zakresie modeli kompetencji kluczowych STEAM/ER i
- Synteza wyników - partner wiodący
- Tłumaczenia kompendium na 6 języków (polski, grecki, francuski, włoski, rumuński)
Poradnik szkoleniowy STEAMERs rozwija kluczowe kompetencje nauczycieli przedszkolnych, aby skutecznie nauczać STEAM/ER w swoich szkołach.
Wskaźniki:
- Przewodnik szkoleniowy STEAMERs, kurs modułowy
- Tłumaczenie Przewodnika szkoleniowego STEAMERs na 6 języków (polski, grecki, francuski, włoski, rumuński)
- Integracja kursu szkoleniowego z platformą e-learningową.
- 1. pilotaż wśród trenerów VET i nauczycieli przedszkolnych w C1.
- 2. pilotaż z dziećmi R2.
Platforma e-learningowa STEAMERs będzie centralnym punktem dla wszystkich nauczycieli szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć wiedzę, rozwinąć swoje umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania STEAM/ER na swoich lekcjach.
Wskaźniki:
- Planowanie i specyfikacja platformy e-learningowej.
- Wdrożenie platformy - partner wiodący
- Opracowanie zawartości platformy (zawartość R1, R2)
- Tłumaczenia na 6 języków (polski, grecki, francuski, włoski, rumuński)